Zaradi nezadovoljstva zaposlenih v UKC Ljubljana njihov sindikat razpada
V UKC Ljubljana in še posebej v Sindikatu Kliničnega centra Ljubljana doslej in venomer zapostavljano nemedicinsko osebje je ustanovilo svoj Sindikat podpore UKC, v katerega pričakujejo, da se bo včlanila večina od 3.000 zaposlenih, katere nameravajo zastopati. To predstavlja več kot tretjino zaposlenih v največjem slovenskem zdravstvenem zavodu in največjo koncentracijo spremljajočega osebja v javnem sektorju, za katerega v novo ustanovljenem sindikatu upajo, da jim ga bo uspelo združiti v okviru Konfederacije slovenskih sindikatov, ker tako imenovane plačne skupine J - spremljajočega osebja znotraj zdravstva in celotnega javnega sektorja enotno ne zastopa še nihče. Na predbožični večer so pobudniki in ustanovitelji novega sindikata doživeli prvi nedemokratični napad razpadajočega 21 let starega okorelega sindikata, katerega pretežna skrb je medicinsko osebje.
Nov sindikat je nastal spontano zaradi nezadovoljstva v podpornih službah UKC Ljubljana, saj se je v starem sindikatu pod vodstvom prim. Matije Cevca, dr. med. nemedicinskemu osebju v UKC Ljubljana kot v celotnem zdravstvu in javnem sektorju venomer le obljubljalo reševanje spremljajočega osebja, kot se je še posebej od uvedbe novega plačnega sistema v letu 2008 za te obljube že uveljavil termin "odprava anomalij javnega sektorja". Spremljajoče osebje v javnem sektorju ni anomalija, to so ljudje, brez katerih javni sektor nebi deloval in enako velja za UKC Ljubljana. Nemedicinskega po terminologiji javnega sektorja spremljajočega osebja je v UKC Ljubljana tretjina vseh zaposlenih in več kot polovica članov starega razpadajočega sindikata. Na spletni strani Sindikata podpore UKC, ki je še v izdelavi, so pod naslovom Izstopimo iz sence poudarjeno zapisali "Čas je, da prevzamemo pobudo v svoje roke, čas je za nekaj novega!"
Poročanja medijev zadnji mesec o obupu zaposlenih v UKC Ljubljana je popolnoma upravičeno, saj "med zaposlenimi vre" in razpad Sindikata KC je odraz nezadovoljstva nad njihovim delovanjem in delovanjem sindikatov javnega sektorja ter predvsem odraz nepoštenega plačnega sistema javnega sektorja, ki se je izoblikoval v zadnjih 7 letih in v javnem sektorju ne manjka dosti do točke vrelišča, saj je Ustavno sodišče že pred skoraj tremi leti ugotovilo, da je obstoječ sistem pogajanj in veljava KPJS v neskladju z ustavo. Dvoletni rok Ustavnega sodišča za odpravo neustavnosti se je iztekel aprila letos, a so jesenska pogajanja potekala nemoteno v škodo malo številnih poklicnih skupin in še posebej plačne skupine J, ki je razkropljena po celotnem javnem sektorju in zaposlenih na teh delovnih mestih nihče enotno ne zastopa. V UKC Ljubljana vre že sedaj, kje bo še vrelo je le vprašanje časa, saj bodo napovedana pogajanja za "odpravo anomalij plačnega sistema" potekala tudi pod neustavnimi pogoji.
V nekaj dneh se je ustanoviteljem Sindikata podpore UKC pridružilo nekaj sto podobno mislečih. Zaradi začetega razkroja 21 let trajajočega "navideznega socialnega" in sindikalnega miru v UKC Ljubljana so pobudniki in ustanovitelji novega sindikata na predbožični večer doživeli prvi obračun, saj so jih zelo nedemokratično izključili iz starega sindikata z očitano odgovornostjo za razkroj sindikata. O izključitvi ustanoviteljev novega sindikata so danes, na žalost ravno ob prazniku samostojnosti in enotnosti, poročali na svoji spletni strani v izdelavi z naslovom: Sindikat KC bizarno izključil ustanovitelje SPUKC. V Republiki Sloveniji je sindikalno delovanje svobodno in ustanovitev novega sindikata v največjem javnem zavodu, kot včlanjevanje vanj, temelji na odločitvah svobodne volje posameznikov. Namesto iskanja lastnih napak v svojih sindikalnih vrstah zaradi nezaupnice, kar ustanovitev novega sindikata nedvomno je, se je sindikat začel ukvarjati z novim sindikatom in ga poskuša onemogočati namesto da bi se ukvarjal s svojim poslanstvom, na katerega je pri njih kot kaže že pozabljeno, vsaj za nemedicinsko osebje zagotovo.
V okviru Konfederacije slovenskih sindikatov bo novo ustanovljeni sindikat v boju za pravice iz delovnega razmerja spremljajočega osebja javnega sektorja poskušal združiti zaposlene v slovenskih bolnišnicah, zdravstvu in javnem sektorju s poudarkom na združevanju nemedicinskega osebja oziroma vsega spremljajočega osebja javnega sektorja - plačne skupine J, ki se ji s figo v žepu obljublja poprava storjenih krivic že od njihovega nastanka v letu 2008, z vladne in sindikalne strani. Od takrat je minilo že 6 let in pol, a se ni spremenilo še nič. Nedavno podpisan dogovor med sindikati in vlado o varčevanju v letu 2015 vsebuje zavezo o najkasnejšem začetku pogajanj o spremembah plačnega sistema ter politiki plač v javnem sektorju v mesecu marcu, a že sam dogovor vsebuje jasno opredelitev, da bodo pogajanja potekala strogo po poslovniku, ki sindikatom malo številčnih poklicnih skupin v kombinaciji z KPJS ne daje možnosti za pogajanja in odpiranja pogajalskih tem. V takšnem nepoštenem in ugotovljeno neustavnem plačnem sistemu lahko spremljajoče osebje plačne skupine J v javnem sektorju le upa na milost sindikatov in vlade ali pa vzamejo stvari v svoje roke in izstopijo iz sence, kot so sami zapisali. V Konfederaciji slovenskih sindikatov jim bomo pri tem pomagali, kot vsem slovenskim delavcem, za njihove pravice iz delovnega razmerja z vsemi legitimnimi in legalnimi sredstvi, kot smo Sindikatu podpore UKC.
Nov sindikat je nastal spontano zaradi nezadovoljstva v podpornih službah UKC Ljubljana, saj se je v starem sindikatu pod vodstvom prim. Matije Cevca, dr. med. nemedicinskemu osebju v UKC Ljubljana kot v celotnem zdravstvu in javnem sektorju venomer le obljubljalo reševanje spremljajočega osebja, kot se je še posebej od uvedbe novega plačnega sistema v letu 2008 za te obljube že uveljavil termin "odprava anomalij javnega sektorja". Spremljajoče osebje v javnem sektorju ni anomalija, to so ljudje, brez katerih javni sektor nebi deloval in enako velja za UKC Ljubljana. Nemedicinskega po terminologiji javnega sektorja spremljajočega osebja je v UKC Ljubljana tretjina vseh zaposlenih in več kot polovica članov starega razpadajočega sindikata. Na spletni strani Sindikata podpore UKC, ki je še v izdelavi, so pod naslovom Izstopimo iz sence poudarjeno zapisali "Čas je, da prevzamemo pobudo v svoje roke, čas je za nekaj novega!"
Poročanja medijev zadnji mesec o obupu zaposlenih v UKC Ljubljana je popolnoma upravičeno, saj "med zaposlenimi vre" in razpad Sindikata KC je odraz nezadovoljstva nad njihovim delovanjem in delovanjem sindikatov javnega sektorja ter predvsem odraz nepoštenega plačnega sistema javnega sektorja, ki se je izoblikoval v zadnjih 7 letih in v javnem sektorju ne manjka dosti do točke vrelišča, saj je Ustavno sodišče že pred skoraj tremi leti ugotovilo, da je obstoječ sistem pogajanj in veljava KPJS v neskladju z ustavo. Dvoletni rok Ustavnega sodišča za odpravo neustavnosti se je iztekel aprila letos, a so jesenska pogajanja potekala nemoteno v škodo malo številnih poklicnih skupin in še posebej plačne skupine J, ki je razkropljena po celotnem javnem sektorju in zaposlenih na teh delovnih mestih nihče enotno ne zastopa. V UKC Ljubljana vre že sedaj, kje bo še vrelo je le vprašanje časa, saj bodo napovedana pogajanja za "odpravo anomalij plačnega sistema" potekala tudi pod neustavnimi pogoji.
V nekaj dneh se je ustanoviteljem Sindikata podpore UKC pridružilo nekaj sto podobno mislečih. Zaradi začetega razkroja 21 let trajajočega "navideznega socialnega" in sindikalnega miru v UKC Ljubljana so pobudniki in ustanovitelji novega sindikata na predbožični večer doživeli prvi obračun, saj so jih zelo nedemokratično izključili iz starega sindikata z očitano odgovornostjo za razkroj sindikata. O izključitvi ustanoviteljev novega sindikata so danes, na žalost ravno ob prazniku samostojnosti in enotnosti, poročali na svoji spletni strani v izdelavi z naslovom: Sindikat KC bizarno izključil ustanovitelje SPUKC. V Republiki Sloveniji je sindikalno delovanje svobodno in ustanovitev novega sindikata v največjem javnem zavodu, kot včlanjevanje vanj, temelji na odločitvah svobodne volje posameznikov. Namesto iskanja lastnih napak v svojih sindikalnih vrstah zaradi nezaupnice, kar ustanovitev novega sindikata nedvomno je, se je sindikat začel ukvarjati z novim sindikatom in ga poskuša onemogočati namesto da bi se ukvarjal s svojim poslanstvom, na katerega je pri njih kot kaže že pozabljeno, vsaj za nemedicinsko osebje zagotovo.
V okviru Konfederacije slovenskih sindikatov bo novo ustanovljeni sindikat v boju za pravice iz delovnega razmerja spremljajočega osebja javnega sektorja poskušal združiti zaposlene v slovenskih bolnišnicah, zdravstvu in javnem sektorju s poudarkom na združevanju nemedicinskega osebja oziroma vsega spremljajočega osebja javnega sektorja - plačne skupine J, ki se ji s figo v žepu obljublja poprava storjenih krivic že od njihovega nastanka v letu 2008, z vladne in sindikalne strani. Od takrat je minilo že 6 let in pol, a se ni spremenilo še nič. Nedavno podpisan dogovor med sindikati in vlado o varčevanju v letu 2015 vsebuje zavezo o najkasnejšem začetku pogajanj o spremembah plačnega sistema ter politiki plač v javnem sektorju v mesecu marcu, a že sam dogovor vsebuje jasno opredelitev, da bodo pogajanja potekala strogo po poslovniku, ki sindikatom malo številčnih poklicnih skupin v kombinaciji z KPJS ne daje možnosti za pogajanja in odpiranja pogajalskih tem. V takšnem nepoštenem in ugotovljeno neustavnem plačnem sistemu lahko spremljajoče osebje plačne skupine J v javnem sektorju le upa na milost sindikatov in vlade ali pa vzamejo stvari v svoje roke in izstopijo iz sence, kot so sami zapisali. V Konfederaciji slovenskih sindikatov jim bomo pri tem pomagali, kot vsem slovenskim delavcem, za njihove pravice iz delovnega razmerja z vsemi legitimnimi in legalnimi sredstvi, kot smo Sindikatu podpore UKC.



na vrh