Po treh sestankih Stavkovnega odbora in vodstva podjetja Aluminium Kety Emmi verjetno ne bo prišlo do stavke
Danes, 27. novembra so se nadaljevala pogajanja v podjetju Aluminium Kety Emmi d.o.o. o stavkovnih zahtevah delavcev po dvigu plač. Po napornih pogajanjih na treh sestankih in ponujenem s strani podjetja, da bo najnižje plačan delavec prejemal osnovno plačo v višini z zakonom določene minimalne, bodo delavci verjetno sprejeli ponujeno.
S pomočjo KSS je Stavkovni odbor v pogajanjih dosegel želeno, zahtevan dvig plač, da bo najnižje plačan delavec v podjetju od novega leta prejemal bruto osnovno plačo v višini z zakonom določene minimalne. Gre za občuten dvig plač gledano v povprečju od I. do VI. tarifnega razreda, najvišji dvig plač je pri najnižje plačanih delavcih v višini 35%, zaradi dozdajšnje višine plač v podjetniški kolektivni pogodbi, ki ni bila prilagojena z zakonom določeni minimalni plači.
V KSS želimo pojasniti, da je v preteklosti zaradi pomanjkanja socialnega dialoga v podjetju Aluminium Kety Emmi d.o.o. s KSS – Sindikati Podravja prišlo do napačnega razumevanja pomena točk, ki jih podjetje uporablja za izračun plač. V Sindikatih Podravja so razumeli, da so točke, kot jih uporabljajo v podjetju Aluminium Kety Emmi d.o.o. po pomenu in vlogi enake kot točke za določanje plač v podjetju IMPOL d.d., vendar niso, kakšen pomen pa imajo KSS - Sindikatom Podravja ni nihče pojasnil.
V podjetju IMPOL d.d. uporabljajo točke za določanje plač na način, da vrednost točke za določitev plač v naslednjem letu uprava enostransko določi decembra. Zaposleni v podjetju IMPOL d.d. imajo v pogodbah o zaposlitvi določene plače s točkami in ne v evrih, v evrih je navedena samo višina plače na dan podpisa pogodbe glede na vrednost točke v tistem letu oz. na dan podpisa pogodbe, torej delavci ob podpisu pogodbe o zaposlitvi ne vedo koliko bo njihova plača čez leto ali dve, ker jim jih uprava enostransko spreminja vsak december. V KSS smo prepričani, da je način določanja plač v podjetju IMPOL d.d. nezakonit in zato smo to tudi prijavili delovni inšpekciji, objava dne 7.9.2019, v povezavi: KSS je podala prijavo Inšpektoratu RS za delo, zaradi nezakonitega plačnega sistema v gospodarskih družbah skupine IMPOL.
Podjetju Aluminium Kety Emmi d.o.o. se za povzročeno škodo in ugled zaradi napačnega tolmačenja točk v njihovem podjetju opravičujemo.
Naj spomnimo, da je KSS tudi v kolektivnem sporu s podjetjem Aluminium Kety Emmi d.o.o. zaradi s kolektivno pogodbo določenih osnovnih plač nižje od z zakonom določene. V kolektivnem sporu bo 14.12.2018 obravnava na Delovnem sodišču v Mariboru. O kolektivnem sporu smo poročali v objavi dne 16. aprila 2018, in bomo še poročali.
S pomočjo KSS je Stavkovni odbor v pogajanjih dosegel želeno, zahtevan dvig plač, da bo najnižje plačan delavec v podjetju od novega leta prejemal bruto osnovno plačo v višini z zakonom določene minimalne. Gre za občuten dvig plač gledano v povprečju od I. do VI. tarifnega razreda, najvišji dvig plač je pri najnižje plačanih delavcih v višini 35%, zaradi dozdajšnje višine plač v podjetniški kolektivni pogodbi, ki ni bila prilagojena z zakonom določeni minimalni plači.
V KSS želimo pojasniti, da je v preteklosti zaradi pomanjkanja socialnega dialoga v podjetju Aluminium Kety Emmi d.o.o. s KSS – Sindikati Podravja prišlo do napačnega razumevanja pomena točk, ki jih podjetje uporablja za izračun plač. V Sindikatih Podravja so razumeli, da so točke, kot jih uporabljajo v podjetju Aluminium Kety Emmi d.o.o. po pomenu in vlogi enake kot točke za določanje plač v podjetju IMPOL d.d., vendar niso, kakšen pomen pa imajo KSS - Sindikatom Podravja ni nihče pojasnil.
V podjetju IMPOL d.d. uporabljajo točke za določanje plač na način, da vrednost točke za določitev plač v naslednjem letu uprava enostransko določi decembra. Zaposleni v podjetju IMPOL d.d. imajo v pogodbah o zaposlitvi določene plače s točkami in ne v evrih, v evrih je navedena samo višina plače na dan podpisa pogodbe glede na vrednost točke v tistem letu oz. na dan podpisa pogodbe, torej delavci ob podpisu pogodbe o zaposlitvi ne vedo koliko bo njihova plača čez leto ali dve, ker jim jih uprava enostransko spreminja vsak december. V KSS smo prepričani, da je način določanja plač v podjetju IMPOL d.d. nezakonit in zato smo to tudi prijavili delovni inšpekciji, objava dne 7.9.2019, v povezavi: KSS je podala prijavo Inšpektoratu RS za delo, zaradi nezakonitega plačnega sistema v gospodarskih družbah skupine IMPOL.
Podjetju Aluminium Kety Emmi d.o.o. se za povzročeno škodo in ugled zaradi napačnega tolmačenja točk v njihovem podjetju opravičujemo.
Naj spomnimo, da je KSS tudi v kolektivnem sporu s podjetjem Aluminium Kety Emmi d.o.o. zaradi s kolektivno pogodbo določenih osnovnih plač nižje od z zakonom določene. V kolektivnem sporu bo 14.12.2018 obravnava na Delovnem sodišču v Mariboru. O kolektivnem sporu smo poročali v objavi dne 16. aprila 2018, in bomo še poročali.



na vrh